Ana Sayfa Haberler Yazılar Ziyaretçi Defteri Resim Galerisi Videolar İletişim
 
 » MENÜ
DERNEĞİMİZ
    Dernek Tüzüğü
    Dernek Yönetim Kurulu
    Dernek İstişare Kurulu
    İletişim Adreslerimiz
    Dernek Banka Hesabımız
    DERNEK ÜYELERİ
    Siteleri Görmek İçin Tıklayınız
    DERNEĞİMİZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ
    Deftere Yaz
    Dernek Kurucular Kurulu
    Defter oku

TÜRK CUMHURİYETLERİ
    Azerbaycan
    Türkmenistan
    Kazakistan
    Kırgızistan
    Özbekistan
    K.K.T.C

AKRABA TOPLULUKLARI
    Tüm akraba Toplulukarı

PROJE BANKASI
    Projelerini Yollayınız

TAVSİYE SİTELER

 »ORTAK DİLE ÇARE
Ortak Dile Çare Başvurusu
 » TÜRK BÜYÜKLERİ
 » TÜRK DÜNYASI
3.Dünya Türk Forumu Edirne-Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği
 » 3.Dünya Türk Forumu Edirne

 Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen 3. Dünya Türk Forumu Edirne’de Gerçekleştirildi.. Türk Dünyası ve diasporasının altmışa yakın ülkeden gelen akademisyen, devlet adamı, diplomat, gazeteci, sivil toplum, düşünce ve kanaat önderleri Edirne’nin en önemli tarihi mekânlarından Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı’nda bir araya geldi.

28/05/2014 Çarşamba akşamı Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bahçesinde açılış kokteyli ile başlayan programın resmi açılışı 29/05/2014 Perşembe günü  sabah gerçekleşti.
Açılışa, Irak İllerden Sorumlu Devlet Bakanı ve İletişim Bakanı Dr. Torhan Almufti, Edirne Valisi Hasan Duruer, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akın, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kasseinova, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş ve TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, başta olmak üzere çok sayıda stk yöneticisi ,akademisyen ve davetli katıldı.
Programın açılışında konuşan Iraklı Bakan Dr. Torhan Almufti, 1918 yılında Osmanlı’dan sonra ülkesini işgal eden İngilizler tarafından Türkmenlerin Iraklı olarak görülmediğini vurguladı. Türkmenlerin ülkesinde farklı dönemlerde katliama uğradığını dile getiren konuk bakan, 1980’li yıllarda Türkmen liderlerin idam edildiğini kaydetti.
Geçen dönem yapılan anayasada Türkmenlerin adının silindiğini dile getiren Iraklı bakan, “Türk ve Türkmen isimleri yasaklandı. Hükümet, Türkmenlerin evlerine, arazilerine el koydu. 1996 yılında Türkmen demek yasaklandı. O zulmü yapan insanlar yıkıldı. 2003 yılında yeni bir dönem başladı. Yeni bir anayasa hazırlandı. Bu anayasada Türkmenler Irak tarihinde ilk kez kaydoldu. 2003’ten önce ve sonra Türkmenlerin durumu değişti. Bu anda karşınızda bir Türkmen olarak bulunuyorum. Türkmenler devletin üst düzey makamlarında görev almaya başladılar.” dedi.
Valisi Hasan Duruer de Dünya Türk Forumu’nun 3.'sünü Edirne’de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Edirne’nin, Türk tarihi açısından büyük önemi olduğunu dile getiren Vali, “Türk tarihi Edirne olmadan yazılamaz. Burada Türk dünyasının meseleleri görüşülüyor. Bu yılki konumuz kültür diplomasisi. Türk-Ermeni ilişkileri, kamu diplomasisi konusunda Türkiye’den ve dünyanın her tarafından çeşitli uzmanlar geldi. Bunların arasında bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, kültür ve sanat insanı, edebiyatçılar var. Türk dünyasının meselesinin görüşüldüğü bir forumdur. Ben başarılı olduğunu düşünüyorum. 350 civarında yurt içi ve yurt dışından katılımcı var. neredeyse Türk dünyasının tamamı burada.” diye konuştu.
Dünya Türk Forumu’nun 3. kez toplandığını ifade eden TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ise forumda kültür diplomasisi ve turizm, Türk ve Ermeni diasporaları kamu diplomasisi, fırsatlar ve riskler temalarının işlendiğini belirtti. 2015 yılı yaklaşırken Ermeni meselesinin 100. yılı olması dolayısıyla bu konuda büyük önem arzettiğini söyleyen Şensoy, “Ermeni diasporalarından az sayıda da olsa foruma katılımcı var. Dolayısıyla Türk dünyası ve diasporaları arasında finansal, sektörel ve stratejik derinleşmeye katkı yapmaya çalışacağız. Çünkü din, dil, tarih ve coğrafyayı elbette çok önemsiyoruz. Ama bunlar tek başına yeterli değil. Türk dünyası ve diasporaları arasındaki güçlü ilişkilerin temeli finansal stratejik ve sektörel derinleşmede yatıyor. Dünya Türk Forumu bütün organlarıyla birlikte bu derinleşmenin güçlenmesi için çalışmaya devam edecek.” açıklamasını yaptı.
Şensoy, “Ermeni diasporasından çok fazla katılım olacaktı ancak Azerbaycanlı dostların katılacağını gerekçe göstererek gelmediler. Tabii bu kendi takdirleridir. Ama bizim buradaki yaklaşımımız sivil taraflar arasında bu konular konuşulabilir. Sonuçta bizim resmi bir görevimiz yok. Bu forumun da resmi bir görevi yok. Ama buna dahi ikna edilemedi Ermeni diasporaları. Çok az sayıda katılım var. Mevcut teyitler de foruma birkaç gün kala iptal edildi.” şeklinde konuştu.

Toplantıda Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akın, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kasseinova, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş da birer konuşma yaptı.

 Türk Dünyası Kızılelma Ödülleri Katılımcılarca Alkışlansada Tenkit aldı…

 Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) öncülüğünde Türk Devletleri’nin temsilcileri ile Dünya’nın dört bir yanında yaşayan Türk Diasporaları’nın kanaat önderlerini, düşünce kuruluşlarını ve STK’ları çok boyutlu konular çerçevesinde bir araya getirerek ortak gündem ve sosyoekonomik entegrasyonun derinleşmesine küresel ölçekte stratejik katkı sağlayan Dünya Türk Forumu’nun Türk Dünyası Kızıl Elma Ödülleri açıklandı.
3-5 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 2. Dünya Türk Forumu sonuç bildirgesinde; Forum bünyesinde bir “Türk Dünyası Ödülü” ihdas edilmesi benimsenmiş, Türk Dünyası’nın vizyon ve derinliğini güçlendiren başarılı kişiler ile kurumları onurlandırmak ve teşvik etmek amacı ile devlet, diplomasi, iş, bilim, kültür, sanat, teknoloji, strateji, spor, kamu diplomasisi dallarında 2014 yılından itibaren her yıl düzenli olarak Türk Dünyası Kızıl Elma Ödülleri verilmesi kararlaştırılmıştı.
İlk ödüller 3. Dünya Türk Forumu’nun ikinci günü 29 Mayıs 2014 Perşembe akşamı Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda düzenlenen Takdim Töreni ile sahiplerine tevdi edildi.
Dünyası Kızıl Elma Ödüllerinden “Devlet” dalındaki ödülün Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’a verildiğinin açıklanmasının ardından sosyal medyada tepkiler yağdı.  Rustam Minnihanov’un yıllarca Kırım Tatarları için hiçbir faaliyet göstermemesi ancak işgalden sonra Kırım Tatarlarını Rus hakimiyetini kabullenmeye ve Kremlin’den yana tavır almaya ikna etmek için büyük gayretkeşlik göstermesi tepkilerin ana kaynağını oluşturdu.
Ödüllerde 2 Kırım Tatarının, Susana Camaladinova (Camala) ve Orhan Gencebay’ın “Sanat” dalında ödüle layık görülmesi bile öfkeyi dindiremedi.Kısacası Devlet ödülleri ve Sivil kuruluşlara verilen ödüllerde kriterlerin doğru belirlenmediği kanaati belirginleşmesi eleştiri aldı.Kırım halkının gerçek kahramanı Mustafa cemiloğlunun törene katılmamasıda dikkatlerden kaçmadı..Ayrıca Dünya Türklüğünün Dede korkutu  Türk Dünyası Araştırmaları vakfının Rahmetli Genel Başkanı Prf.Dr. Turan YAZGAN ‘ın Unutulmasıda Bu sevdaya gönül verenleri üzdü..Kusursuz olmamakla birlikte bu güne kadar yapılan Forumların en Doyurucularından birine katılmaktan şeref duydum.

On kategorideki ödüllerin sahibi kişi ve kurumlar ise şöyle açıklandı:


-Kızıl Elma ''Devlet'' ödülü: Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov

-Kızıl Elma ''Diplomasi'' ödülü:

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov

Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Zhanseit Tutmebayev

-Kızıl Elma ''İş'' ödülü:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

-Kızıl Elma ''Bilim'' ödülü:

Türk Bilim Tarihi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu

Eski milletvekili ve iktisatçı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş

-Kızıl Elma ''Kültür''ödülü:

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY

Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni İrfan Gürdal

-Kızıl Elma ''Sanat'' ödülü:

Ses sanatçısı Susana Camaladinova

Şarkıcı Orhan Gencebay

-Kızıl Elma "Teknoloji" ödülü:

Kırgızistan Manas Üniversitesi

Şamaxı Astrofizika Rasathanesi

-Kızıl Elma ''Strateji'' ödülü:

Edirne Valisi Hasan Duruer

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna

Azerbaycan Diasporası adına Nazım İbrahimov

-Kızıl Elma "Spor" ödülü:

Kazakistan milli boksörü Serik Sapiyev

Türkiye Voleybol Milli Takım sporcusu Naz Aydemir

-Kızıl Elma "Kamu diplomasisi" ödülü:

Irak Cumhuriyeti İllerden Sorumlu Devlet Bakanı ve İletişim Bakanı Dr. Torhan Almufti

Gazeteci Ahmet Yeşiltepe

Yeni Balkan Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Murteza Sulucooca.

 

Dördüncü Dünya Türk formunun Kayseride Düzenlenmesi görüşü teklifi Kabul görürken Başarılı bir Organizsayona İmza Atan Tasam Başkanı Sayın Süleyman ŞENSOY’a,Devlet adamlığının ve Türk misafirperverliğinin Temsilcisi Edirne Valisi Abdullah DURUER’e ve Bu Kadar Güzel insanı Bir araya getirme becerisini gösteren  Türkforum Genel sekreteri Sayın Almagül İSİNA Hanımefendiye ve Zamanını Dünya Türklüğüne Vakfeden  Değerli Katılımcılara,Çok değerli tebliğler hazırlayan çok değerli akademisyen Kardeşlerime ,Bir araya gelerek toplumlarımızın sorunlarının haberleştirilmesinde katkı sağlamaya çalışan çok değerli gazete ve televizyon muhabiri kardeşime,Edirnemizin Tarihi güzelliklerini Dünya Türklüğüne Tanıtma gayretini esirgemeyen Edirne İl Kültür Müdürü Sayın Ahmet HACIOĞLU ve çalışma arkadaşlarına ,Bizleri Ağırlamada Nezaketi esirgemeyen Edirne işletmeci ve halkına,Rektörlüğümüze ve saymayı unutmuş olabileceğim emeği geçenlere   Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları Hizmet Derneği Başkanı Olarak şükranlarımı arzediyor,Yaradandan dolayı Rabbimin yarattığı tüm yaradılanları sevenler olarak bir olmaya davet ediyorum.3. Türkforumunun sonuçlarının ve alınan kararların Hayırlı olması dileklerimle Allaha emanet olunuz.

 


[ 1.6.2014 14:37:12 ]  ( Okunma : 795 )   ( Bu haberi yazdır)

  Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 » DUYURULAR
TÜRK DÜNYASININ ACI KAYBI...
26.6.2019


Toplam 1 Duyuru var.
 » HİZMET PROJELERİ
Hami Aile Projesi Başvurusu
Uzak Hami Aile Projesi
 » DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ
ÖN BAŞVURU FORMU


 » ANKET
Anket yaratılmamış..

- Katılım
( Sonuçlar )
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
 » SON EKLENEN YAZILAR
NOGAY TÜRKLERİ
ATATÜRK’DEN ARNAVUT HALKINA ÖNEMLİ MESAJLAR
DUNKU TALAT PASA KOMITESI'NIN TOPLANTISI...
TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜNÜN MÜTEFEKKİRİ
Ermenistan`dakı azerbaycanlı konut meskenleri
 » RASTGELE RESİM

asd