Ana Sayfa Haberler Yazılar Ziyaretçi Defteri Resim Galerisi Videolar İletişim
 
 » MENÜ
DERNEĞİMİZ
    Dernek Tüzüğü
    Dernek Yönetim Kurulu
    Dernek İstişare Kurulu
    İletişim Adreslerimiz
    Dernek Banka Hesabımız
    DERNEK ÜYELERİ
    Siteleri Görmek İçin Tıklayınız
    DERNEĞİMİZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ
    Deftere Yaz
    Dernek Kurucular Kurulu
    Defter oku

TÜRK CUMHURİYETLERİ
    Azerbaycan
    Türkmenistan
    Kazakistan
    Kırgızistan
    Özbekistan
    K.K.T.C

AKRABA TOPLULUKLARI
    Tüm akraba Toplulukarı

PROJE BANKASI
    Projelerini Yollayınız

TAVSİYE SİTELER

 »ORTAK DİLE ÇARE
Ortak Dile Çare Başvurusu
 » TÜRK BÜYÜKLERİ
 » TÜRK DÜNYASI
Ömrünü Türkmen davasına adayan Sadun Köprülü hayata gözlerini yumdu-Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği
 » Ömrünü Türkmen davasına adayan Sadun Köprülü hayata gözlerini yumdu

 Ömrünü Türkmen davasına adayan Sadun Köprülü hayata gözlerini yumdu

Irak Türkmenlerinin önde gelen dava ve fikir adamı, Türkmenlerin haklı davasını her mahfilde tanıtıp savunan, kendisini davasına adamış ve milletinin derdiyle dertlenen Sadun Köprülü'yü kaybettik. Irak'ın Türkmen halkına karşı Saddam Hüseyin rejimi sırasında yapılan gaddarca uygulamalardan en fazla nasibini alanlar Türkmenlerdi. Bunlardan biri de Hukukçu-Araştırmacı, yazar ve şair Sadun Köprülü idi. Bağdat Üniversitesi Kanun Şeriat (Hukuk) Fakültesinden Mezun olduktan bir hafta sonra tutuklandı.Mahkumiyetten önce Sadun Köprülü için 1 yıl 4 ay süren işkence ve hücre hapsi de başlamış oldu. O Irak'ta Saddam'ın zulmüne uğrayıp o meşhur Ebu Garip Hapishanesi'nde tam 17 yıl yattı, Mahkumiyetten sonra da diğer tutuklu Türkmenler gibi akla gelmedik işkencelere maruz kaldı. Bu onun ilk mahkûmiyeti değildi. 1967 yılında henüz 10 yaşında iken tutuklandı, 8 ay tutuklu kaldı. Ailesinin her ferdine en ağır işkenceler yapıldı.

1967 yılında, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı Süleyman Demirel, Kerkük'ü ziyaret ediyordu. Kerküklü Türkmenlerin bayram coşkusu içinde Demirel'i karşılamaya hazırlandığı o gün, bekleyenlerin arasında henüz 10 yaşında iken Sadun Köprülü vardı. 10 yaşında bir Türkmen çocuğu olarak, bundan sonraki hayatının çok büyük bölümünü yürek dağlayan acılarla geçirdi. Yaşadığı tüm acılara rağmen, aile ve yuva hasretiyle karanlık hücrelerde tam 17 yıl geçirmesine rağmen, o gün orada bulunmaktan bir an olsun pişmanlık duymadı.

Sadun Köprülü bir söyleşide: "Irak Türkleri, Türkiye ve Türk milletine karşı büyük bir sevgi beslediler, bu yüzden yüzlerce insanımız her dönemde ya hapse atıldı yada idam edildi. Ayrıca benim gibi çoğu Irak Türkmen'i Türkiye'ye olan sevgisi ve Türk kimliğine bağlılığından dolayı hapislere atıldılar. Her zaman Türk devletini bir kurtarıcı olarak gördüler. Sürekli Türk büyüklerinin kendilerini destekler mahiyetteki demeç ve görüşlerini beklediler. Kendilerine yapılan ziyaretlerden memnun oldular. Türkmenler, tüm baskılara rağmen dayandılar durdular, çünkü Türk devletine karşı, bambaşka bir sevgileri vardı. Nitekim farklı dönemlerde Türk Cumhurbaşkanları, Başbakanları ve Bakanlarının Irak Türklerini ziyaretleri, büyük sevgi ile karşılanmıştır. Sayın Süleyman DEMİREL'İN 1967, 1977 ve Sayın Fahri KORUTÜRK'ÜN 1976 ziyaretleri bizim için çok önem taşımıştır. Sayın Ahmet DAVUTOĞLU'nun Kerkük'ü ziyaret etmesi Irak Türkleri tarafından sevgiyle karşılanmıştır. Türkmenler ana vatan Türkiye'nin her zaman yanlarında olduğunu hissetmelidirler. Umudumuz Türk Devletinin yetkilileri başta olmak üzere basın-yayın sade bizleri değil bütün Türk dünyasını yalnız ve kimsesiz bırakamaz." dile getirmişti.

Sadun Köprülü Kimdir?

Sadun Köprülü, 1957 yılında Kerkük'ün Türkmen ilçesi Altunköprü'de doğdu. İlkokulu Kerkük'te, ortaokulu Bağdat'ta, liseyi Kerkük'te ve yüksek öğrenimini iseBağdat Üniversitesi Kanun Şeriat (Hukuk) Fakültesinde tamamladı. 1 yılIrak Türkmen Cephesi'nin (ITC) Türkiye Temsilcisi, Türkmen Şanı Bağımsız Medya ve Araştırma Merkezi Türkiye Temsilcisi ve yıllarca da Türkmen Araştırmaları ve Projeleri Koordinatörü olarak görev yaptı. Irak Türkleri ve Türk dünyası hakkında araştırmaları,Şiir, hikâye, roman ve çeşitli konuları içeren makaleler yazdı. Basılmış 4 kitabı vardı.Evli ve 4 çocuk babasıydı. Arapça ve İngilizce dillerini konuşuyordu.

 

Son günlerde Irak'ta Türkmenler'in yaşadığı bölge olan Türkmeneli'nde, Türkmenlerin katliama uğraması, yüzyıllardır yaşadığı topraklardan göçe zorlanması ve Türkmen varlığının yok edilmesi, yaşanan bu acı durum ve büyük dram onu çok üzmüştü. Sadun Köprülü, kalp krizi sonucu 57 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Ruhu şad ve mekanı cennet olsun. Türk Dünyası'nın ve milletimizin başı sağolsun. Türkmenlerin Hayata tutunma mücadelesinde ona kılavuzluk yapan bayrak şahsiyetler hayata bir bir veda ederken geride bıraktığı Türkmen bayrağının dalgalanması ve vatan mücadelesi öksüz bırakılmamalı hiç değilse hayatta olan başka bayrak şahsiyetlere (…Nefi DEMİRCİ…SUPHİ SAATCİ..SAVAŞ AVCI..KEMAL BAYATLI…MEHMET TÜTÜNCÜ..)ve söylediklerine ,yaptıklarına destek vermek gerekir.Vatan bildiğimiz Türkmeneli topraklarında onlara hayat hakkı tanımak istemiyenlere karşı durmalıyız.Hayata veda ederken arkasında onurlu bayrak ve vatan mücadelesi bırakan sadun KÖPRÜLÜ İçin Allahtan Rahmet Diliyorum .mekanı cennet olsun.Aziz Türk milletine mensup olan Acılı ailesine sabırlar diliyorum. Onun mücadele bayrağı daima gönül gönderimizde dalgalanacaktır.

 

                                    Metin ÖZKAN

Dünya Türkleri veAkraba toplulukları Hizmet Derneği Başkanı


[ 22.7.2014 20:37:05 ]  ( Okunma : 878 )   ( Bu haberi yazdır)

  Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 » DUYURULAR
TÜRK DÜNYASININ ACI KAYBI...
26.6.2019


Toplam 1 Duyuru var.
 » HİZMET PROJELERİ
Hami Aile Projesi Başvurusu
Uzak Hami Aile Projesi
 » DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ
ÖN BAŞVURU FORMU


 » ANKET
Anket yaratılmamış..

- Katılım
( Sonuçlar )
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
 » SON EKLENEN YAZILAR
NOGAY TÜRKLERİ
ATATÜRK’DEN ARNAVUT HALKINA ÖNEMLİ MESAJLAR
DUNKU TALAT PASA KOMITESI'NIN TOPLANTISI...
TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜNÜN MÜTEFEKKİRİ
Ermenistan`dakı azerbaycanlı konut meskenleri
 » RASTGELE RESİM

Mevlana Müzesi-Konya