Ana Sayfa Haberler Yazılar Ziyaretçi Defteri Resim Galerisi Videolar İletişim
 
 » MENÜ
DERNEĞİMİZ
    Dernek Tüzüğü
    Dernek Yönetim Kurulu
    Dernek İstişare Kurulu
    İletişim Adreslerimiz
    Dernek Banka Hesabımız
    DERNEK ÜYELERİ
    Siteleri Görmek İçin Tıklayınız
    DERNEĞİMİZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ
    Deftere Yaz
    Dernek Kurucular Kurulu
    Defter oku

TÜRK CUMHURİYETLERİ
    Azerbaycan
    Türkmenistan
    Kazakistan
    Kırgızistan
    Özbekistan
    K.K.T.C

AKRABA TOPLULUKLARI
    Tüm akraba Toplulukarı

PROJE BANKASI
    Projelerini Yollayınız

TAVSİYE SİTELER

 »ORTAK DİLE ÇARE
Ortak Dile Çare Başvurusu
 » TÜRK BÜYÜKLERİ
 » TÜRK DÜNYASI
Ahıska Türkleri İstanbul’da Buluştu-Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği
 » Ahıska Türkleri İstanbul’da Buluştu

 Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin 2. Olağan genel kurulu İstanbul’da gerçekleşti.Genel kurula Çorum Milletvekili Saim Uslu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Karahan,Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslarası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)’nin 10 ülkeden 70 delegesi, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ve 200 kişlik kalabalık bir topluluk katıldı.

Açılış ve selamlama konuşmasını Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)’nin başkan vekili Prof.Dr.İlyas Doğan yaptı. Doğan yaptığı konuşmada, ’’Bizim iki temel stratejimiz var. Birincisi Ahıska Türklerinin bilirliğinin ve tanınmışlığının artırılması, ikincisi Ahıska Türklerinin vatanlarına geri döndürülmesi için çalışmalar yapmak’’dedi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ziyatdin Kassanov genel kurula yaptığı konuşmada 2008 yılında (DATÜB)’ü kurduklarında bugünleri hayal bile edemediklerini açıklayarak’’Birliğe her dernek imza atarken gözlerimiz dolarak Allaha şükrettik. (DATÜB) 550 Bin Ahıska Türküne ait bir birliktir. Birbirimizi tanımak, kavuşmak lazımdı. Bugün mutlu günümüzdür. Seçilsemde seçilmesemde hizmet etmeye devam edeceğim’’dedi.

Ziyatdin Kassanov Türkiye’de 7 bin Ahıska Türkünün 4 senedir vatandaş olmak için beklediğini belirtti.

Çorum Milletvekili Saim Uslu Genel Kurula hitap ederek,’’Karşınızda sizinle aynı sıkıntıları çeken bir kardeşiniz olarak bulunuyorum. Mazlum halkların mücadelesinde siyasi tarihlerinde sembol isimler vardır. Ahıska Türkleri böyle bir lider çıkaramadı. Ama Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) bu boşluğu giderecektir. (DATÜB) kurumsallaşarak Ahıska Türklerine öncülük etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti 2 milyon Suriyeliye, Irak’tan gelen Kürtlere, Kobani’den gelenlere, Bulgaristan’dan göç edenlere kucak açmıştır. 7 bin Ahıska Türküne vatandaşlık verilmemesinde sorulması gereken sorular vardır’dedi.

Saim Uslu Ahıska’ya dönüş için Türkiye’nin orada başta tarım olmak üzere iş sahası oluşturacak yatırımlar yapması gerektiğini ve bu iş alanlarında Ahıska Türkleri’nin istihdam edilmesi gerektiğini açıkladı.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslarası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan’da genel kurulu selamlayarak vatan mücadelesinde mutlaka güçlü bir medya alanı olması gerektiğini dernek olarak, Ahıska Türkleri’nin mücadelesine destek vererek Ahıska Türkü gazetecilerle çalışmak istediklerini açıkladı.

Bizde Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları Hizmet Derneği Yönetimi olarak Ahıska Türklerine Birlik çağrısı yapıyoruz. Aramızdaki fitne ve fesatları dinlemeden ‘bir olalım iri olalım diri olalım.diri olalım ki vatanda buluşalım.Bu vesile ile kongrenin tüm Ahıska Türklerine ve Kendini Türk sayabilen Tüm soydaş ve akrabalarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.


[ 28.12.2014 20:11:46 ]  ( Okunma : 683 )   ( Bu haberi yazdır)

  Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 » DUYURULAR


Toplam 0 Duyuru var.
 » HİZMET PROJELERİ
Hami Aile Projesi Başvurusu
Uzak Hami Aile Projesi
 » DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ
ÖN BAŞVURU FORMU


 » ANKET
Anket yaratılmamış..

- Katılım
( Sonuçlar )
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
 » SON EKLENEN YAZILAR
NOGAY TÜRKLERİ
ATATÜRK’DEN ARNAVUT HALKINA ÖNEMLİ MESAJLAR
DUNKU TALAT PASA KOMITESI'NIN TOPLANTISI...
TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜNÜN MÜTEFEKKİRİ
Ermenistan`dakı azerbaycanlı konut meskenleri
 » RASTGELE RESİM

Tilla Kari Medresesi Semerkand, Özbekistan