Ana Sayfa Haberler Yazılar Ziyaretçi Defteri Resim Galerisi Videolar İletişim
 
 » MENÜ
DERNEĞİMİZ
    Dernek Tüzüğü
    Dernek Yönetim Kurulu
    Dernek İstişare Kurulu
    İletişim Adreslerimiz
    Dernek Banka Hesabımız
    DERNEK ÜYELERİ
    Siteleri Görmek İçin Tıklayınız
    DERNEĞİMİZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ
    Deftere Yaz
    Dernek Kurucular Kurulu
    Defter oku

TÜRK CUMHURİYETLERİ
    Azerbaycan
    Türkmenistan
    Kazakistan
    Kırgızistan
    Özbekistan
    K.K.T.C

AKRABA TOPLULUKLARI
    Tüm akraba Toplulukarı

PROJE BANKASI
    Projelerini Yollayınız

TAVSİYE SİTELER

 »ORTAK DİLE ÇARE
Ortak Dile Çare Başvurusu
 » TÜRK BÜYÜKLERİ
 » TÜRK DÜNYASI
Doğu Türkistan Davasının Büyük Kahramanı Rıza Bekin Paşa Anıldı.-Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği
 » Doğu Türkistan Davasının Büyük Kahramanı Rıza Bekin Paşa Anıldı.
15 Şubat 2015 Pazar günü Ankara'da Doğu Türkistan Vakfı'nın Kurucusu ve en uzun süreli (24 yıl) başkanlığını yapmış M. Rıza Bekin Paşayı, hem kabri başında hem de Gönüllerde Birlik Vakfı'nın Organize ettiği programla vefat yıldönümünde yad ettik.
   
   Ankara'da bizleri karşılayanDoğu Türkistan Vakıf Başkanımız Eser Türkistanlı Saka hanımefendiye, yolculuğu beraber yaptığımız Vakıf Mütevelli heyet üyesi dostlarıma (Başkan Yardımcımız ve TRT İstanbul Bölge MüdürüDoç. Dr. Abdulhamit Avşar, Veznedarımız Mehmetcan Kaşgarlı Muhasip Üyemiz Dr. Muhittin Canuygur, İç Denetçimiz Dr. Murat Ahunbay, Genel sekreterimiz Doç.Dr.Ömer KUL Vakıf Çalışanımız Alimcan Karluk) ve bizleri orada nezaketle misafir eden Gönüllerde Birlik Vakfı Genel sekreteri ve Derneğimiz Başkan yardımcısı Başbakanlık Başmüşaviri Değerli dostum Sayın Birol DOK Başta olmak üzere Genel Başkan Dr. Hamdi Vefa ALOĞLU, Genel Başkan yardımcısı Veysel TEKELİOĞLU, Diğer yönetim kurulu üyeleri,vakıf mütevelli üyeleri ve çalışanlarıyla birlikte Bizlerle çalıştaya katılan Basın mensubu ve diğer katılımcılara Şükranlarımı arzeder,Bir kez daha Devlette yeri asla dolmayacak bir bayrak şahsiyet Merhum Mehmet Rıza BEKİN Paşamızı Rahmetle anar, siz değerli gönüldaşlarımızdan dualar dilerim. Mekanı cennet olsun
   
   Ankara Karşıyaka Mezarlığında K.5.310 Paftada bulunan Mezarı başındaki Törenden sonra Doğu Türkistan Vakfı Kurucu Başkanı Emekli General Mehmet Rıza Bekin Paşa, vefatının 5. yılında Gönüllerde Birlik Vakfı'nda düzenlenen çalıştayda anıldı. 2010 yılında vefat eden Mehmet Rıza Bekin Paşa'yı anma etkinliklerine Doğu Türkistan Vakfı Genel Başkanı Eser Türkistanlı Saka, Gönüllerde Birlik Vakfı Genel Sekreteri Birol Dok, Doç.Dr. Ömer Kul, Doç. Dr. Abdulhamit Avşar Panelist olarak katıldılar.Doğu Türkistan Vakfı Genel Başkanı Eser Türkistanlı Saka; Rıza Bekin Paşa'nın kendisi için çok özel olduğunu vurgulayarak, "Çünkü elinde büyüdüğüm bir insan. Doğu Türkistan için yıllarını verdi.
 
   Ankara'dan İstanbul'a İstanbul'dan Ankara'ya herkesin yapamayacağı bir şekilde, o zaman tabi uçak yok, trenle gidip geldiğini hatırlıyorum yıllar boyunca. Güven Hastanesi'nde ziyaret ettiğimde bile Doğu Türkistan'la ilgili yapmam gerekenleri anlatıyordu. O gün ben söz verdim. Tamam Rıza amca ben bu davanın içinde olacağım elimden geldiğince dedim. Sizlerle birlikte Bekin Paşa'yı anmak benim için çok özel oldu. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun" dedi.Gönüllerde Birlik Vakfı Genel Sekreteri Birol Dok ise Rıza Bekin Paşa hakkında, "Arap dünyasıyla diyaloğu çok mükemmeldi. Rıza Bekin Paşa müthiş bir diplomattı. Ama sahneye çıkmayı, önde görünmeyi hiç sevmezdi. Siyasetle hiç uğraşmadı. Her partiyle mesafeli durdu ama hepsiyle de diyaloğu yüzde 100 vardı.
    Müthiş bir devlet adamı örneğiydi. Paşa ölürken de bize mesaj vermiş. Verdiği mesaj da şu; devlet adamlığında para olmaz, aile olmaz, makam olmaz. Çile çok olur ama mutluluk olmaz. Paşanın yüzünün güldüğünü ben hiç hatırlamıyorum. Paşa bana her gelmeden önce telefon ederdi. 'Birol ben havaalanına iniyorum, geliyorum' derdi. 'Paşam seni alayım' dediğimde 'hayır asla yük olmayayım' derdi. Bana saatlerce nasıl bir dava güttüklerini anlatırdı. Öldükten sonra anladım ki bunların yaşatılması gerekiyor. 16 Şubat 2010'da paşa ölünce anladım ki bu davanın birileri kanalıyla yürütülmesi lazım" ifadelerini kullandı.Doç.Dr. Ömer Kul, 1949 yılında Doğu Türkistan'ın Çin tarafından işgal edildiğini hatırlatarak, "Doğu Türkistan'daki milliyetçi mukaddesatçı insanlar birçok toplantıdan sonra vatan için vatandan ayrıldılar.
     Tarihin en dramatik göç hadisesi yaşandı. 1952 yılından itibaren de Doğu Türkistanlılar peyderpey Türkiye'ye gelmeye başladılar. Rıza Bekin Paşa iyi bir siyaset adamı, iyi bir dava adamı olduğunu yapmış olduğu her hareketle ortaya koymuştur. O bir devlet adamıydı. Devlet hiyerarşisini yaşayarak öğrenmişti. Bunu vâkıfın faaliyetlerinde de ortaya koymuş bir şahsiyetti" diye konuştu.Doç. Dr. Abdulhamit Avşar ise Doğu Türkistanlılar olarak Türkiye'yi kendi vatanları olarak gördüklerini ifade ederek, "Rıza Bekin Paşa Doğu Türkistan'ın muhaceretteki davasında çok özel bir yere sahip insandı. Çıktığımız toprağın davasını unutmamak için biz kendimizi oradan buraya göç etmiş gibi görüyoruz ama aynı ülke sınırları içerisinde. Paşamızıdan önceki liderlerimiz genellikle siyasi bir mücadele yürütmüşler. Paşanın özelliği şu; paşa bir kültür ve eğitim insanıydı. Bizim o tarihe kadar çözemediğim eğitim sorununu çözen bir insandı" dedi.
 
 
.
 
 

[ 16.2.2015 19:16:15 ]  ( Okunma : 1104 )   ( Bu haberi yazdır)

  Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 » DUYURULAR


Toplam 0 Duyuru var.
 » HİZMET PROJELERİ
Hami Aile Projesi Başvurusu
Uzak Hami Aile Projesi
 » DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ
ÖN BAŞVURU FORMU


 » ANKET
Anket yaratılmamış..

- Katılım
( Sonuçlar )
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
 » SON EKLENEN YAZILAR
NOGAY TÜRKLERİ
ATATÜRK’DEN ARNAVUT HALKINA ÖNEMLİ MESAJLAR
DUNKU TALAT PASA KOMITESI'NIN TOPLANTISI...
TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜNÜN MÜTEFEKKİRİ
Ermenistan`dakı azerbaycanlı konut meskenleri
 » RASTGELE RESİM

Sultanahmet Camii ıstanbul Türkiye