Ana Sayfa Haberler Yazılar Ziyaretçi Defteri Resim Galerisi Videolar İletişim
 
 » MENÜ
DERNEĞİMİZ
    Dernek Tüzüğü
    Dernek Yönetim Kurulu
    Dernek İstişare Kurulu
    İletişim Adreslerimiz
    Dernek Banka Hesabımız
    DERNEK ÜYELERİ
    Siteleri Görmek İçin Tıklayınız
    DERNEĞİMİZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ
    Deftere Yaz
    Dernek Kurucular Kurulu
    Defter oku

TÜRK CUMHURİYETLERİ
    Azerbaycan
    Türkmenistan
    Kazakistan
    Kırgızistan
    Özbekistan
    K.K.T.C

AKRABA TOPLULUKLARI
    Tüm akraba Toplulukarı

PROJE BANKASI
    Projelerini Yollayınız

TAVSİYE SİTELER

 »ORTAK DİLE ÇARE
Ortak Dile Çare Başvurusu
 » TÜRK BÜYÜKLERİ
 » TÜRK DÜNYASI
MEHMET EMİN BUĞRA DOĞU TÜRKİSTAN VAKFINCA ÖLÜMÜNÜN 50.YILINDA ANILDI-Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği
 » MEHMET EMİN BUĞRA DOĞU TÜRKİSTAN VAKFINCA ÖLÜMÜNÜN 50.YILINDA ANILDI

Türkistan Gençlik Derneği başkanı İlhan TURANLI, Uyghurnet haber Müdür Hamit Göktürk, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonundan Serkan DİNÇTÜRK ile birçok STK temsilcisi ile MEDİCANA Hastanesi Genel Müdürü iştirak etti Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hidayetullah OĞUZHAN, Doğu Türkistan Gençlik Derneği başkanı İlhan TURANLI, Uyghurnet haber Müdürü Hamit GÖKTÜRK, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonundan Serkan DİNÇTÜRK ile birçok STK temsilcisi ile MEDİCANA Hastanesi Genel Müdürü  ve   Doğu Türkistanlı soydaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

  Doğu Türkistan Vakfı Genel  Sekreteri Yrd. Doç. dr. Ömer KUL'un açılış konuşmasını mütakiben  Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Akabinde protokol konuşmaları ile devam eden programa Prof Dr. Abdulkadir DONUK'un başkanlığında Yrd. Doç. Dr. Nurahmet KURBAN ve Araştırmacı Yazar Muhammed Ali ALİOĞLU'nun birer bildiri ile katıldıkları panel gerçekleştirildi. 100'ü aşkın misafirin iştirak ettiği toplantı Mehmet Emin Buğra'nın hayatını konu alan sinevizyon gösterisi eşliğinde misafirlere yemek ikramı ile sonlandırıldı.  Büyük dava adamı Mehmet Emin Buğra'nın vefatının 50. yılı anısına tertip edilen toplantıda hem dava adamı Mehmet Emin Buğra yad edildi hem de mücadelesi bir nevi özet halinde misafirlere bir kez daha hatırlatılmış oldu.

  Mehmet Emin Buğra, 1933'de Kaşgar'da kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin temelini atarak, Doğu Türkistan halkının bağımsızlık arzusunu tüm dünyaya duyurmuştur... Buğra aynı zamanda hem Hoten Geçici Hükümeti'ni kurarak, hem de Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşuna vesile olarak, ipek üzerine para basarak Doğu Türkistan topraklarının Çin'den ayrı toprakları olduğunu, halkın da bağımsız ve hür yaşama arzusunda bulunduğunu ifade etmiştir.. Buğra, yazdığı "Şarki Türkistan Tarihi" adlı kitapla, hem halkımızın karanlıkta kalan tarihini sayfalara aktarmış, hem de bu kitap aracılığı ile milli şuuru nakş etmiştir... Bazı kahramanlar vardır ki, milletinin mücadelesini, davasını omuzlarında taşırlar, onlar hayatını milletine, davasına adamış insanlardır... İşte Emin Buğra, kendisini, ömrünün her saniyesini milletine, bayrağına, davasına, ülküsüne adamış olan, Allah yolunda Allah için savaşmış olan bir kahramandır ve bu özellikleriyle de Doğu Türkistan halkının milli kahramanı olma vasfını kazanmış Bayrak şahsiyettir...

Doğu Türkistan davasının hadimleri, mücahitleri ve vatan davası için hayatlarını adamış şehitlerimize bu vesile ile bir defa daha Yüce Mevla'dan rahmet diliyoruz. 

Merhum Buğra, her zaman Doğu türkistan halkı tarafından yad edilecektir…

Bu toplantınının düzenlenmesinde Doğu Türkistan Vakfı'nın yöneticilerine ve şahsi gayretleri ve emeklerinden dolayı Doğu Türkistan vakfı Genel sekreteri

 

Yar.Doç.Dr. Ömer KUL Hocaya  şükranlarımı arzediyorum. METİN ÖZKAN


[ 15.6.2015 23:28:22 ]  ( Okunma : 706 )   ( Bu haberi yazdır)

  Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 » DUYURULAR
TÜRK DÜNYASININ ACI KAYBI...
26.6.2019


Toplam 1 Duyuru var.
 » HİZMET PROJELERİ
Hami Aile Projesi Başvurusu
Uzak Hami Aile Projesi
 » DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ
ÖN BAŞVURU FORMU


 » ANKET
Anket yaratılmamış..

- Katılım
( Sonuçlar )
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
 » SON EKLENEN YAZILAR
NOGAY TÜRKLERİ
ATATÜRK’DEN ARNAVUT HALKINA ÖNEMLİ MESAJLAR
DUNKU TALAT PASA KOMITESI'NIN TOPLANTISI...
TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜNÜN MÜTEFEKKİRİ
Ermenistan`dakı azerbaycanlı konut meskenleri
 » RASTGELE RESİM

Aşgabat Kıpçak Camii Türkmenistan