Ana Sayfa Haberler Yazılar Ziyaretçi Defteri Resim Galerisi Videolar İletişim
 
 » MENÜ
DERNEĞİMİZ
    Dernek Tüzüğü
    Dernek Yönetim Kurulu
    Dernek İstişare Kurulu
    İletişim Adreslerimiz
    Dernek Banka Hesabımız
    DERNEK ÜYELERİ
    Siteleri Görmek İçin Tıklayınız
    DERNEĞİMİZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ
    Deftere Yaz
    Dernek Kurucular Kurulu
    Defter oku

TÜRK CUMHURİYETLERİ
    Azerbaycan
    Türkmenistan
    Kazakistan
    Kırgızistan
    Özbekistan
    K.K.T.C

AKRABA TOPLULUKLARI
    Tüm akraba Toplulukarı

PROJE BANKASI
    Projelerini Yollayınız

TAVSİYE SİTELER

 »ORTAK DİLE ÇARE
Ortak Dile Çare Başvurusu
 » TÜRK BÜYÜKLERİ
 » TÜRK DÜNYASI
TÜRK DÜNYASININ SES BAYRAĞI SABİR RÜSTEMHANLIYA VEFA.-Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği
 » TÜRK DÜNYASININ SES BAYRAĞI SABİR RÜSTEMHANLIYA VEFA.

 AZERBAYCAN Türk edebiyatı, fikir ve siyaset hayatının yaşayan en büyük temsilcilerinden Sabir Rüstemhanlı’nın 70’inci yaşı, Türk Dünyası Araştırma Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği programla kutlandı.

Fatih Kültür Merkezi’nde saat 14.00’da gerçekleştirilen programa, Sabir Rüstemhanlı, eşi Tenzile Rüstemhanlı, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Mesin Hacıyev, Azerbaycan eski milli eğitim bakanı Prof.dr.Feridun CELİLOV,milletvekili Ord. Prof. Dr. Rafael Hüseyinov, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ,Türkiye kamusen genel başkanı İsmail KONCUK,Genel başkan yardımcıları Cengiz KOCAKAPLAN,İstanbul Kamusen Başkanı Dr.Mustafa KAVLU,Türkiye kamusen şube başkanları,Türkdünyası Araştırma vakfı Başkanı Közhan YAZGAN ,Yazgan ailesi,Türk Dünyası Araştırmaları vakfı Yönetim kurulu üyeleri ve çalışanları,Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları hizmet derneği Başkanı metin Özkan,Azerbaycan dernekleri federasyonu başkanı sefer KARAKOYUNLU,Türkçemizin dilbayrağı şairimiz yavuz Bülent BAKİLER, çok sayıda Azerbaycan ve Türkiyede yaşayan şair ,bilim adamı ve vatandaşların yanı sıra basın mensupları katıldı.
Türkiye ve Azerbaycan Milli Marşlarının çalınmasıyla başlayan programın açılış konuşmalarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ile Türk Dünyası Araştırma Vakfı Başkanı Közhan Yazgan yaptı. 
Türk kültür, sanat dünyasına eserler ve fikirleriyle katkıta bulunmuş şahsiyetleri doğum ve ölüm yıldönümlerinde anma amacıyla gerçekleştirilen etkinlikler kapsamındaki program içinde yer alan panelde ise Rüstemhanlı’nın şiiri, fikir hayatı ve Azerbaycan edebiyatındaki yeri anlatıldı. 
Edebiyatçı Özcan Ünlü’nün yönetiminde gerçekleştirilen panelin ilk konuşmacısı olan Ord. Prof. Dr. Rafael Hüseyinov, özellikle Sovyetler Birliği döneminde, Rüstemhanlı’nın Türk dili ve birliğini korumak adına verdiği mücadelelerden örnekler sundu. 
Prof. Dr. Gülşen 
Seyhan Alışık ise şiirlerinden örnekler vererek, Rüstemhanlı’nın Azerbaycan edebiyatı üzerindeki etkileri hakkında konuştu. Alışık ayrıca, şair ve siyasetçi Rüstemhanlı’nın edebiyat dünyasına girişinin ardından ortaya çıkardığı eserlerden bahsetti. 
Prof. Dr. Ali Yavuz Akpınar da, 80’li yıllardan bu yana tanıştığı Sabir Rüstemhanlı’nın kişiliğini anlattı. Rüstemhanlı’nın açıksözlü ve vefalı olduğunu ifade eden Akpınar, özellikle Azerbaycan’daki genç edebiyatçılar için yardımlarda bulunduğunu belirtti. 
Panelin ardından Sabir Rüstemhanlı’nın şiirlerinden oluşan bir şiir dinletisi ile şiirlerinden bestelenmiş eserlerin seslendirildiği mini bir konser ve Azerbaycanın meşhur ses sanatçısı  
Elçin Caferov bir konser sundu.Panel sonunda  Türkiye kamusen genel başkanı İsmail KONCUK  ve Azerbaycan dernekleri federasyonu başkanı sefer KOCABAŞ tarafından 70 yıl anısına plaket takdim edildi.son söz olarak sabir RÜSTEMHANLI,Dünya Türk Dünyası Kadınlar birliği başkanı eşi Tenzile RÜSTEMHANLI ve Türk Dünyası Araştırmaları vakfı başkanı hocamız Prof.dr. Turan YAZGANın eşleri Gülen YAZGAN için yazdığı şiirleri okuyarak katkısı olanlara teşekkürlerini bildirdi.Bizde Dünya Türklüğünün ses bayrağı dostumuz Sabir RÜSTEMHANLInın 30+30+10 yılını tebrik ediyor nica 30+30+30+10 yıllıklarını kutlamayı yazdığı ölümsüz eserleri ile Türk dünyasına bayrak olmaya devam etmesini diliyoruz.
Azerbaycan’ın bağımsızlığına ömrünü adayan mücadele neferi: Sabir Rüstemhanlı
Sabir Rüstemhanlı, 20 Mayıs 1946 tarihinde Azerbaycan’ın, İran sınırındaki Yardımlı ilinin Hamarkent köyünde doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini doğduğu köyde, lise eğitimini Yardımlı il merkezinde tamamladıktan sonra 1963’te Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Fakültesi’ni kazandı. Öğrenci iken, 1967 yılında haftalık yayımlanan Edebiyat ve İncesanat gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı.1976 yılında doktora tezini savundu. 1978’de edebiyat ve sanat kitaplarının yayımlanması için kurulan Yazıcı Yayınevi’ne genel yayın yönetmeni olarak atandı. “Tanımak İstesen” isimli ilk şiir kitabını 1970’te yayımlayan Rüstemhanlı, millî konuları eserlerinin merkezine çekti. Türkiye’ye yaptığı bir aylık gezi sonrası 1988’de yayınlanan “Ömür Kitabı” isimli eseri sadece Azerbaycan’da değil, Sovyet esirliği altında bulunan bütün Türk dili konuşan toplumlarda geniş yankı uyandırdı. Kasım 1988’de Karabağ’ın Ermenistan’a bağlanmasına karşı meydanlara çıkan 1 milyon insanın katıldığı gösteriler bizzat Sabir Rüstemhanlı tarafından yönetildi. Temmuz 1989’da Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanması için mücadele amacıyla kurulan Halk Cephesi’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Rüstemhanlı, aynı yıl bağımsızlık mücadelesinin sembollerinden olan Azerbaycan gazetesini çıkarmaya başladı. 20 Ocak 1990’da Sovyet ordusunun Bakü’yü işgal ederek 137 Azerbaycan Türkü’nü şehit etmesine sert tepki gösteren Rüstemhanlı, aynı yılın ekim ayında yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. 18 Ekim 1991’de “Azerbaycan’ın Bağımsızlık Deklarasyonu”na imza atan Milli Konsey milletvekilleri arasında yer alan Rüstemhanlı, kasım ayında ülkenin Basın-Yayın ve Enformasyon Bakanlığı görevine getirildi. 2000-2005-2010 yıllarında yapılan seçimlerde Yardımlı milletvekili olarak yeniden Azerbaycan Parlamentosu’na giren Rüstemhanlı doğup büyüdüğü ilin ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesi için bir dizi projenin uygulanmasına öncülük etti. Azerbaycan’da 20’nin üzerinde kitabı yayımlanan Rüstemhanlı’nın başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede 30’u aşkın eseri çıkmıştır. Senaryosunu Sabir Rüstemhanlı’nın yazdığı “Cevad Han” filmi birçok ülkede gösterime sunulmuştur. Sabir Rüstemhanlı’nın eserlerinden bazıları şunlardır: Tanımak İstesen, Sevgin Sevincim, Ömür Kitabı, Haber Gözleyirem, Gence Kapısı, Kan Yaddaşı, Difai Fedaileri, Göktanrı’nın Elçisi Khan: Bozkırın Kurdu.


[ 15.5.2016 21:37:49 ]  ( Okunma : 1578 )   ( Bu haberi yazdır)

  Facebookta paylaşmak için tıklayınız
 » DUYURULAR


Toplam 0 Duyuru var.
 » HİZMET PROJELERİ
Hami Aile Projesi Başvurusu
Uzak Hami Aile Projesi
 » DERNEK ÜYELİK FORMU

DERNEK ÜYELİĞİ
ÖN BAŞVURU FORMU


 » ANKET
Anket yaratılmamış..

- Katılım
( Sonuçlar )
 » SİTE İSTATİSTİKLERİ
 » SON EKLENEN YAZILAR
NOGAY TÜRKLERİ
ATATÜRK’DEN ARNAVUT HALKINA ÖNEMLİ MESAJLAR
DUNKU TALAT PASA KOMITESI'NIN TOPLANTISI...
TÜRK-İSLÂM ÜLKÜSÜNÜN MÜTEFEKKİRİ
Ermenistan`dakı azerbaycanlı konut meskenleri
 » RASTGELE RESİM

Prizren Sinan Paşa Cami Kosova