Resulzade’den Elçibey’e Azerbaycan Davası….


 

 

 

Bütöv Azerbaycan Birliği Başkanlığınca Azerbaycan'ın bağımsızlığının 95., Ebulfez Elçibey'in 75. doğum ve Güney Azerbaycan’daki Hordad olaylarının 7.yıldönümünde ''Resulzade'den Elçibey'e Azerbaycan Davası'' konulu panel düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde 26 Mayıs 2013, Pazar günü saat 14.00’de başlayan  konferansta Bakü Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemil Hasanlı, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi’nden Prof.Dr. Rüstem Cankova(Yusuf AKCURA'nın Akrabası) ve Ortadoğu Uzmanı Arif Keskin çeşitli yönleriyle Azerbaycan Davasını anlattılar.

Panalistlerin konuşmalarının ardından  Azerbaycan siyasi liderlerinden İsa GAMBER ,Bozkurt Partisi Genel Başkanı ve eski İçişleri Bakanı İskender HAMİDOV,Bütöv Azerbaycan Birliği Başkanı Agil SAMETBEYLİ,Türk edebiyatı vakfı başkanı Servet KABAKLI Duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Bütöv Azerbaycan Birliği yönetim kurulu başkanı Akil Sametbeyli; “Tam, demokratik ve güçlü Azerbaycan’ı, Elçibey’in gösterdiği istikamette kuracaklarını, Türkiye’nin bu yönde en belirleyici ülke olduğunu, başta Azerbaycan olmak üzere bütün Türk dünyasının Türkiye’ye her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu ifade etti.

 

 

Ozanların Diliyle başlığını taşıyan programın ikinci bölümünde ise Esat Kabaklı,Araz Elses Katılımcıları  coşturdular....

 Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği