KERKÜK TÜRKMEN BEYİ HAKKA YÜRÜDÜ...


IRAK TÜRKMENELİ DAVASININ MÜCAHİDİ İZZETTİN KERKÜK VEFAT ETTİ.
 
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Kerkük Vakfı’nın kurucularından; Irak Baas rejiminin her türlü baskı ve tasallutlarından korkmadan, çekinmeden uluslararası hukuktan doğan bütün zorluklara, olumsuzluklara karşı koyaraktan da maddi manevi büyük bir azim ve iradeyle Türkmeneli davasını temsil eden İzzettin Kerkük bugün Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.
Araştırmalarıyla, arşivciliğiyle, kalem ve yazılarıyla Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin tabiriyle “Türkmen Ordusunun Tek Askeri”, yahut Kemal Çapraz’ın ifadesiyle “Kerkük’ün Sönmeyen Ateşi”, yine Prof. Dr. Mahir Nakip’in terennümüyle “Bir Kerkük sevdalısı” olaraktan milli Türkmen davasını doğru çizgisinde kendinden söz ettirmeyi bilen İZZETTİN KERKÜK; birikmiş bilgisiyle, mütevazı şahsiyetiyle Türkmen konulu her sohbet toplantısının, seminerinin, panelinin, konferansının baş konuklarından biri olmuştur. Ne zaman yeni bir yapılanmaya gidilse veya bir kurum için kollar sıvansa, yoklama yapılsa İzzettin Kerkük ismi bilinçaltı olarak ilk sırada yer alır. Bugüne kadar bu hep böyle olmuştur. 
Kerkük Vakfı’nın kuruluş aşamasında Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından Erşat Hürmüzlü “Tanıdığım İzzettin Kerkük” başlıklı anı yazısında bakınız ne diyor:
“Doksanlı yılların ortalarında, kalıcı bir kültür hizmetinin kurulması fikrini tartıştığımızda İzzettin ağabeyde bu fikrin savunucularından biriydi. Bir vakıf kurmaya karar verdik ve hem Kerkük şehrimiz ve sembolümüzle özdeşleşmesi, hem de bu fedakarlık abidesinin ismini yaşatması için vakfa “ İzzettin Kerkük” adının verilmesini önerdim. Kurucu arkadaşlarımın hepsi buna evet dedi. Tek itiraz İzzetin ağabeyin kendisinden geldi, onu demokratik bir yola mağlup etmek için oylama yaptık”.
Merhumun cenazesi 4 Mayıs Pazar günü ögle namazını müteakiben, Şişli Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecektir. Dünya Türkleri ve Akraba Toplulukları Hizmet Derneği Yönetim kurulu adına , merhuma Allahtan rahmet, dostlarına, ailesine ve Türkmeneli halkına başsağlığı dileriz… 
                                        
  METİN ÖZKAN

DÜNYA TÜRKLERİ VE AKRABA TOPLULUKLARI HİZMET DERNEĞİ BAŞKANI  Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği