ERGENEKONDAN ÇIKIŞ/YENİGÜN/NEVRUZ BAYRAMI HAZIRLIKLARI BAŞLADI.


İSTANBUL NEVRUZ KUTLAMALARİNİN HAZIRLIK TOPLANTISI TOPKAPI TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR MAHALLESINDE YAPILDI.

www.kultursanat.org www.topkapiturkdunyasi.com İstanbul Nevruz kutlamalarının hazırlık toplantısı Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yapıldı

 

İstanbul’da 3 yıldan bu yana İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesinin de yer aldığı Topkapı Kültür Parkı’nda gerçekleştirilen resmî Nevruz kutlamalarının bu yılki programının hazırlık toplantısı, Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, STK temsilcilerinin 2015 Nevruz kutlama programına dair önerileri değerlendirildi.

Bütün Türk Cumhuriyetlerinde ve Orta Doğu ülkelerinin bir kısmında baharın başlangıcı olarak kabul edilen ve geleneksel olarak her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz’un bu yılki İstanbul programı da, Topkapı Kültür Parkı’ndaki anfitiyatro alanında gerçekleştirilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nin yanı başında oluşu başta olmak üzere, yeşil alan içerisindeki cazip görüntüsü ve kullanışlı alan özellikleri sebebiyle, Nevruz kutlamaları 3 yıldır bu alanda gerçekleştiriliyor. Kutlamalar, bütün İstanbul halkına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.
Bu yılki kutlamaların hazırlık toplantısı, bu yıl da Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yer alan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlığı döneminde hediye ettiği Kazak Çadırı’nda gerçekleştirildi.
İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili başkanlık etti.
Toplantıya, İstanbul Valiliği Protokol Müdürü Bayram Tolu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Fahri Solak, İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Süreyya Büyükçınar, Zeytinburnu Belediyesi Kültür Müdürü Mustafa Aydın, TRT Bölge Müdürü Abdülhamid Avşar, Kültür A.Ş. İdari İşler Müdürü Salih Doğan ve Türk Dünyası alanında faaliyet gösteren 20 civarında sivil toplum kuruluşunun (STK) yönetici ve temsilcileri katıldı.
Toplantıda, STK temsilcilerinin 2015 Nevruz kutlama programına dair önerileri değerlendirildi.
 
 
 
Derneğimiz Başkan Yardımcıları Yılmaz BİRİNCİ,Arif İLKE ve Genel Sekreterimiz Ahmet Selim ARSLAN dan oluşan Dernek temsilcilerimiz Valilikçe Düzenlenen Toplantıda  Gelmekte olan Bayram Hazırlıkları Hususunda Yapabileceklerimizi Planlamaya çalıştılar.


Dünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği