MEHMET EMİN BUĞRA DOĞU TÜRKİSTAN VAKFINCA ÖLÜMÜNÜN 50.YILINDA ANILDI


Türkistan Gençlik Derneği başkanı İlhan TURANLI, Uyghurnet haber Müdür Hamit Göktürk, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonundan Serkan DİNÇTÜRK ile birçok STK temsilcisi ile MEDİCANA Hastanesi Genel Müdürü iştirak etti Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hidayetullah OĞUZHAN, Doğu Türkistan Gençlik Derneği başkanı İlhan TURANLI, Uyghurnet haber Müdürü Hamit GÖKTÜRK, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonundan Serkan DİNÇTÜRK ile birçok STK temsilcisi ile MEDİCANA Hastanesi Genel Müdürü  ve   Doğu Türkistanlı soydaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

  Doğu Türkistan Vakfı Genel  Sekreteri Yrd. Doç. dr. Ömer KUL'un açılış konuşmasını mütakiben  Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Akabinde protokol konuşmaları ile devam eden programa Prof Dr. Abdulkadir DONUK'un başkanlığında Yrd. Doç. Dr. Nurahmet KURBAN ve Araştırmacı Yazar Muhammed Ali ALİOĞLU'nun birer bildiri ile katıldıkları panel gerçekleştirildi. 100'ü aşkın misafirin iştirak ettiği toplantı Mehmet Emin Buğra'nın hayatını konu alan sinevizyon gösterisi eşliğinde misafirlere yemek ikramı ile sonlandırıldı.  Büyük dava adamı Mehmet Emin Buğra'nın vefatının 50. yılı anısına tertip edilen toplantıda hem dava adamı Mehmet Emin Buğra yad edildi hem de mücadelesi bir nevi özet halinde misafirlere bir kez daha hatırlatılmış oldu.

  Mehmet Emin Buğra, 1933'de Kaşgar'da kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin temelini atarak, Doğu Türkistan halkının bağımsızlık arzusunu tüm dünyaya duyurmuştur... Buğra aynı zamanda hem Hoten Geçici Hükümeti'ni kurarak, hem de Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşuna vesile olarak, ipek üzerine para basarak Doğu Türkistan topraklarının Çin'den ayrı toprakları olduğunu, halkın da bağımsız ve hür yaşama arzusunda bulunduğunu ifade etmiştir.. Buğra, yazdığı "Şarki Türkistan Tarihi" adlı kitapla, hem halkımızın karanlıkta kalan tarihini sayfalara aktarmış, hem de bu kitap aracılığı ile milli şuuru nakş etmiştir... Bazı kahramanlar vardır ki, milletinin mücadelesini, davasını omuzlarında taşırlar, onlar hayatını milletine, davasına adamış insanlardır... İşte Emin Buğra, kendisini, ömrünün her saniyesini milletine, bayrağına, davasına, ülküsüne adamış olan, Allah yolunda Allah için savaşmış olan bir kahramandır ve bu özellikleriyle de Doğu Türkistan halkının milli kahramanı olma vasfını kazanmış Bayrak şahsiyettir...

Doğu Türkistan davasının hadimleri, mücahitleri ve vatan davası için hayatlarını adamış şehitlerimize bu vesile ile bir defa daha Yüce Mevla'dan rahmet diliyoruz. 

Merhum Buğra, her zaman Doğu türkistan halkı tarafından yad edilecektir…

Bu toplantınının düzenlenmesinde Doğu Türkistan Vakfı'nın yöneticilerine ve şahsi gayretleri ve emeklerinden dolayı Doğu Türkistan vakfı Genel sekreteri

 

Yar.Doç.Dr. Ömer KUL Hocaya  şükranlarımı arzediyorum. METİN ÖZKANDünya Türkleri Akraba Toplulukları Hizmet Derneği